Достапни линкови

Судир на турската полиција со курдски бунтовници


Турска патрола во близина на ирачката граница
Најмалку 5 луѓе загинале при напад на полициска станица во близина на турската граница со Ирак. Турските локални власти соопштија дека нападот го извршил курдски бунтовници, и дека при судирот загинале убиени тројца цивили, двајца полицајци и 10 тина војници се ранети.
Курдските бунтовници се борат за автономија на југоистокот на Турција и во судирите, што траат од 1984 година, загинати се повеќе десетици илјади лица
XS
SM
MD
LG