Достапни линкови

Британци нападнати во Кенија


Кенија
Лондон соопшти дека еден Британец е убиен , а еден е киднапиран во Кенија. Во соопштението е наведено дека двајцата Британци биле нападнати на плажата во одморалиштето на островот Ламу кој се наоѓа во близина на Сомалија.По нападот британското министертво за надворешни работи ги советуваше своите граѓани да не патуваат и да не се доближувааат повеќе од 30 километри од границата на Кенија со Сомалија. Локалната полиција соопшти дека и претходно имало вакви напади и дека за денешниот ден преземале посебни мерки за безбедност.
XS
SM
MD
LG