Достапни линкови

Меморијален центар за загинатите од 9/11


U.S. -- President Barack Obama, First Lady Michelle Obama, and ex-President George W. Bush visit the North Memorial Pond on the 10th anniversary of the 9/11 attacks at the National September 11 Memorial at Ground Zero in New York City, 11sep2011
Започна церемонијата во Њујорк на која присутвува и американскиот претседател Барак Обама .Комеоративната церемонија е во чест на загинатите при нападите на 11 септември 2001-та година. Градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг, го промовираше меморијалниот центар изграден на „Граунд Зеро“, односно на местото каде што се наоѓаа урнатите кули близначки. На церемонијата присуствуваат илјадници граѓани, со слики во рацете од своите најблиски кои беа жртва на терористичките напади. Одбележувањето се одржува во услови на зголеменни мерки за безбедност поради непотврдена „закана“ од Ал Каеда за можни нови напади.
XS
SM
MD
LG