Достапни линкови

Јапонија одбележува 6 месеци од катастрофалниот земјотрес


Јапонија одбележува 6 месеци од катастрофалниот замјотрес и цунами кои со себе повлекоа илјадници жртви. При зeмјотресот со јачина од 9 степени по рихтеровата скала и цунамито кои по него следуваше ја предизвика најлошата нуклернa криза, со оштетувањето на нуклеараната централа во Фукушима. Над 20 илјади луѓе загинаа, а голем дел се уште се водат за исчезнати. Јапонската влада која претрпе многу критикi поради начинот со кој се справи со последиците од катастрофта доби дополнителен удар со вчерашната оставка на министерот за економија поради критиката за неговиот коментар дека областа околу Фукушима наликува на „ град на мртви“
XS
SM
MD
LG