Достапни линкови

Комеморативни церемонии во чест на 9/11


U.S.New York, Sep2011
Комеморативни церемониии денеска ќе се оддржат во САД во чест на десетгодишнината од нападите на 11 септември при кои загинаа 3 илјади луѓе. Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги посети трите места каде што се киднапираните патнички авиони се урнаа во 2001-та. Синоќа во пресрет на годишнината, Обама изјави дека САД сега е посилна држава отколку што беше по нападите а Ал Каеда која е виновна за нападите е на „пат да биде целосно поразена“. Одбележувањето се одржува во услови на зголеменни мерки за безбедност поради непотврдена „закана“ од Ал Каеда за можни нови напади.
XS
SM
MD
LG