Достапни линкови

Дачиќ: Постои голем безбедносен ризик за Геј Парадата


Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека полицијата нема да забрани одржување на геј парада во Белград, затоа што таква одлука може да донесе само владата. Тој додаде дека постои голем безбедносен ризик за одржувањето на парадата. Дачиќ потсетувајќи на минатата парада кога имаше многу повредени луѓе, изјави дека кога полицијата кога е агресивна ја критикуваат за нарушување на човекови права а кога е пасивна тогаш добива ќотеќ, како што вели каде во светот полицајците добиле повеќе ќотек отколку демонстрантите.
XS
SM
MD
LG