Достапни линкови

Преговорите за Трансњестер ќе се рестартираат


Средба на лидерите од „5+2“ пред две години
Седиштетото на ОБСЕ во Литванија соопшти денеска дека до крајот на месецов официјално ќе стартуват на мултилатерлните преговори за отцепениот молдавски регион Трансњестер.
Литванскиот министер за надворешни работи Аудронис Азибалисизјави дека договорот за повторно стартување на разговорите е постигнат вчера во Германија меѓу молдовскиот премиер Влад Филат и лидерот на Трансњестер Игор Смирнов. Во преговорите наречени „5+2“ учествуваат Молдавија, Трансњестер, Русија, Украина и ОБСЕ, додека САД и ЕУ се набљудувачи на процесот. Преговорите беа прекинати во 2006-тата година .
XS
SM
MD
LG