Достапни линкови

Г8 размислува за финансиска помош за земјите од арапскиот свет


Министрите за финасии од осумте најмоќни индистриски земји денеска ќе се сретнат во Франција за да разговараат за поддршка на реформите во арапскиот свет по промените кои ги донесе „арапската пролет“. Се очекува главната тема на раговорите да биде финасирање во вредност од милијрда долари во Тунис, Египет , Мароко и Јордан.Доколку министрите го одобрат планот кој ќе треба да се спроведе до 2013 година , помошта ќе биде во форма на заеми. Претставниците на Г8 во Марсеј ќе се сретнат и со делегации од либискиот совет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Кувајт,Катар и Турција.
XS
SM
MD
LG