Достапни линкови

Брисел бара од Турција да не се заканува


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Европската унија и порача синоќа на Турција да не се заканува затоа што тоа не придонесува за мирно решавање на граничните спорови на Медитеранот. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера во телевизиско интервју најави употреба на воена морнарица доколку Израел се обиде да поставува нафтени платформи во меѓународните води близу Либан. Тој во ист контекст го спомена и Кипар, која е членка на ЕУ. ,,Ќе видите дека Турција, која е гарант на Турската Република Кипар, презеде чекори и е решена во намерата да ја надгледува ситуацијата во меѓународните води на Источен Медитеран,, рече тој.
XS
SM
MD
LG