Достапни линкови

Повторно протести на плоштадот Тахрир во Каиро


Egypt -- Chairman of the Supreme Council of Armed Forces Mohamed Hussein Tantawi (L) greets US Defense Secretary Robert Gates at the Defense Ministry in Cairo, 24Mar2011
Илјадници египќани се собраа денеска на Тахрир плоштадот во Каиро барајки брзи демократски реформи во земјата.
Една од целите на денешниот протест беше шефот на воениот Совет Хусеин Тантави.
Тој беше министер за одбрана во времето на остранетиот претседател Хосни Мубарак.
За демонстрантите неговиот план за повлекување е нејасен.
XS
SM
MD
LG