Достапни линкови

Плевнелиев со најголеми шанси да стане бугарски претседател


Bulgaria -- Prime Minister Boyko Borisov and Serbian President Boris Tadic
На претседателски избори на Бугарија закажани за 23 октомври ќе учествуваат 12 кандидати, од кои 11 се предложени од политичките партии, а еден настапува како независен кандидат.
Според анкетите на јавното мислење, најголеми шанси за победа има Росен Плевнелиев, кој е кандидат на владеjачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија - ГЕРБ, на премиерот Бојко Борисов. Плевнелиев, кој не е член на ниту една партија, е актуелен министер за регионален развој на Бугарија.
XS
SM
MD
LG