Достапни линкови

Северна Кореја со воена парада одбележа 63 години државност


Северна Кореја со воена парада одбележа 63 години од основањето на државата. На парадата присутвуваа лидерот Ким Јонг ил и неговиот син наследник Ким Јонг ун.
Синот кој треба да го наследи таткото лани доби генералска функција во армијата со 4 звезди. Ким Јонг ил претходно го наследи негиовиот татко – основач на комунистичката држава Ким ил сунг.
XS
SM
MD
LG