Достапни линкови

Ромпуј ги поздрави европските напори на Србија


Тадиќ и Ромпуј во Брисел - архива
Во пресрет на денешната посета на Белград, претседателот на Европскиот Совет, Херман ван Ромпуј ги поздрави „европските напори“ на Србија и им честиташе на Владата, Собранието и на претседателот Борис Тадиќ на европскиот ангажман.
Ван Ромпуј во Белград заедно со Тадиќ ќе го отвори првиот Форум ЕУ-Србија, насловен како „Надминување на кризата - патот кон ЕУ...“.
Поздравувајќи го одржувањето на Форумот, Ромпуј оцени дека тој претставува извонредна можност да се направи увид во „напредокот на Србија на нејзиниот европски пат“.
XS
SM
MD
LG