Достапни линкови

Бан ки Мун со повик за глобален анти терористички договор


1
Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун пред десет годишнината од нападите врз САД на 11 Септември повторно повика на глобален договор за контра-тероризам.
ОН имаат такви договори со десетина држави, но глобален договор нема поради несогласувањата околу дефинирањето на тоа што е тероризам и кој е терорист.
Во меѓувреме, градоначалникот на Њу Јорк Мајкл Блумберг изјави дека постои веројатност, но дека не е потврдена, за терористички напад врз градот.
Тој кажа дека полицијата е распоредена околу градот за да ја одржува безбедноста. Информацајаата доаѓала од испостава на Ал Каеда во Пакистан.
XS
SM
MD
LG