Достапни линкови

Терористи во Казахстан спонзорирани од Авганистан и Пакистан


Казахстанска полиција
Казахстанскиот суд соопшти дека приведените 22 лица обвинети за тероризам во денешното испрашување изјавиле дека добивале средства од луѓе од Авганитан и Пакистан. Според изјавата на еден од приведените тие биле во постојан контакт преку интернет со нивните соработници од двете земји и дека парите ги добивале преку казахстанска банка. Во западниот дел на Казахстан по првиот напад на бомбаш самоубиец во мај и неколку терористички напади, во последниве неколку месеци се спроведени голем број на безбедносни операции .
XS
SM
MD
LG