Достапни линкови

Обама со нов план за повеќе работни места


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама се очекува на денешното обраќање на заедничката седница на двата дома на Конгресот да обелодени план за креирање нови работни места во земјата во вредност од 300 милијарди долари. Предложените мерки би требало да вклучуваат натамошни кратења на даноците за средната класа и за малите бизниси, како и нови трошоци за инфраструктурата и за помош на невработените. Стапката на невработеност во земјата е 9,1 насто, па ова прашање се очекува да биде главно за време на кампањата за претседателските избори догодина.
XS
SM
MD
LG