Достапни линкови

Бин Ладен планирал нови напади во САД


По нападите на 11 септември во 2001
Американскиот претседател Барак Обама и неговиот главен советник за антитероризам, изјавија дека матријалите пронајдени кај Осама Бин Ладен, укажуваат на можноста поранешниот лидер на Ал Каеда да планирал нови напади на десетгодишнината од терористичките напади во САД.
Заменик советникот за национална безбедност Џон Бренан изјави дека кампањата против тероризмот успеала да ги намали заканите, но акцијата со која е убиен Осама Бин Ладен не треба да биде причина за релаксираност.
Тој предупреди дека се уште постојат можности од терористички напади, но и дека денеска САД се побезбедни отколку што тоа беше случај пред десет години.
XS
SM
MD
LG