Достапни линкови

Иран обвинет за нови нарушување на санкциите


Нуклеарна постројка во Иран
ОН, САД, Велика Британија, Франција и Германија го обвинија Иран дека ги крши санкциите на ОН со кои се забранува користење на балистичка технологија, како и дека го крши ембаргото за оружје.
Амбасадорот на САД во ОН, Сузан Рајс изјави дека четирите земји ги поднеле своите обвиненија во ОН. Според амбасадорите, Иран ги нарушил санкциите со лансирање на ракетата „Rasad 1“ во јуни.
Иран негира дека се обидува да конструира нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG