Достапни линкови

Косор-Перишиќ требаше да биде осуден за геноцид


Хрватската премиерка Јадранка Косор
Хрватската премиерка Јадранка Косор синоќа изјави дека е неправедно што поранешниот началник на Генералштабот на југословенската војска Момчило Перишиќ не е осуден за геноцид во Хашкиот трибунал. Таа додаде дека е јасна поврзаноста на тогашната југословенска војска со ужасите кои се случувале во Сараево, Сребреница и Загреб.
Перишиќ е осуден на 27 години затвор поради помагање и поддржување на злосторствата врз несрпското население во војната во деведесетите годинини од минатиот век.
XS
SM
MD
LG