Достапни линкови

Хокеарски тим загина во авионска несреќа во Русија


Russia -- Rescuers at the crash site of a Yak-42 jet near the city of Yaroslavl, on the Volga River, 07Sep2011
Руските власти соопштија дека најмалку 43 луѓе загинале денеска при авионската несреќа во градот Јарослав. Патниците во авионот биле членови на хокеарскиот тим на Локомотив Јаорслав кои требало го изиграт првиот меч против белорускиот тим од Минск во новата сезона. Министертвото за итни ситуации соопшти дека авионот имал вкупно 45 патници од кои 37 членови на тимот и 8 на екопажот. Двајца што ја преживеале несреќата се во тешка здравставна состојба. Се уште не е позната причината за несреќата. Авионот при полетување од аеродромот во Јарослав се урна и веднаш по урувањето избило пожар.
XS
SM
MD
LG