Достапни линкови

Франција побара поддршка од Русија за санкциите против Сирија


Францускиот министер за надворешни работи Ален Жупе денеска го обвини сирискиот претседател Башар Ал Асад за направени злосторства против човештвото. Тој по средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров во Москва изјави дека се надева оти Русија наскоро ќе се приклучи кон санкциите против Сирија. За време на разговорите Лавров не дал никакви индикации дека Москва ќе со смени ставот по тоа прашање. Минатиот месец Британија, Франција, Германиј и САД направија предлог резолуција за санкции против Асад и неговите соработници, но тоа наиде на отпор од Русија и Кина.
Во меѓувреме, активисти за човекови права тврдат дека сириските безбедносни сили денеска убиле уште 12 демонстранти во градот Хомс.
XS
SM
MD
LG