Достапни линкови

Меркел: Уставниот Суд само ја потвди владината политика


Ангела Меркел држи говор во германското Собрание
Германската канцеларка Ангела Меркел во својот говор во парламентот изјави дека Уставниот суд саммо ја потврдил владината политика за справување со финансиската криза во Еврозоната. Уставниот суд донесе одлука со која го одобри учетвото на Германија во финансискиот пакет помош за пробелматичните земји членки на еврозоната. Судот порача германската влада да побара дозвола од парламентарната комисија за буџет пред да го спроведе планот.
XS
SM
MD
LG