Достапни линкови

Десет загинати во експлозија пред Суд во Њу Делхи


New Delhi, 07Sep2011
При експлозија пред зградата на Врховниот Суд во Њу Делхи загинаа најмалку 10, а биле ранети десетици лица лица. Според полицискиот службеник УК Бансал, најверојатно бомба била скриена во куфер.
Ова е втора експлозија пред Врховниот Суд оваа година.
Една исламска милитантна група испратила меил дека ја прифатила одговорноста. Индискиот Премиер Манмохан Синг изјави дека Индија нема да биде застрашена од терористи.
XS
SM
MD
LG