Достапни линкови

Сирија - нови жртви во Хомс


Syria -- A video grab shows tanks on the street in Deir el-Zour, 09Aug2011
Aктивисти и жители на централниот сириски град Хомс јавија дека при новиот напад на безбедносните сили неколку луѓе се убиени и ранети. Во овој град се интензивираа протестите против режимот на Претседателот Башар ал Асад.
Во текот на ноќта и денеска се слушале престрелки. Активисти јавуваат дека армијата испратила дополнителни сили. Врз куќи во градот било стрелано со тенкови.
Според соопштението на Градската Унија на Хомс испратено до Ројтерс, повеќето фиксни и мобилни телефони како и интернетот не функционираат.
XS
SM
MD
LG