Достапни линкови

НАТО го суспендира трасферот во некои авганистански затвори


Afghanistan -- Women prisoners work at a carpet loom, inside Herat Prison in Herat, 29Jan2010
Силите предводени од НАТО во Авганистан престанале да предаваат затвореници во неколку затвори во земјата по обвинувањата во се уште не објавениот извештај на УНАМА - Мисијата на Обединетите Нации дека таму се врши тортура.
Според Би Би Си, затворениците биле тепани, а во некои случаи врз нив биле употребени и електро шокови.
Официјален коментар од ИСАФ нема, но преставник на Алијансата кој побарал да остане анонимен, изјавил дека НАТО го суспендирал трансферот на затвореници во најмалку 8 центри во Авганистан.
XS
SM
MD
LG