Достапни линкови

ЦИА доби нов директор


Инагурација на новиот директор на ЦИА
Неодамна пензионираниот американски генерал Дејвид Петреус денеска е назначен за директор на Централната разузнавачка агенција ЦИА.Тој денеска ја положи свечената заклетва на церемонија во Белата Куќа која беше предводена од потпретседателот Џо Бајден. Американскиот претседател Барак Обама најави дека Петреус ќе го преземе раководството ЦИА како дел до промените во националниот безбедносен тим со кои досегашниот директор Леон Панета го замени секретарот за одбрана Роберт Гејт кој замина во пензија. Петраус е заслужен за помагање во пресвртот во војната во Ирак и за стратегијата на Обама во Авганистан во битката со Талибанците.
XS
SM
MD
LG