Достапни линкови

Ромпуј: Договорот за царински печати од клучно значење


Macedonia -- Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski (R) and European Union President Belgian Herman Van Rompuy (L) give a press conference in Skopje, 19Oct2010
Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј денеска во Брисел се сретна со косовскиот претседател Атифете Јајага. И двајцата истакнаа дека продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствен начин за решавање на проблемите на Косово. Ромпуј изјави дека договорот за царинските печати е од клучно значење, бидејќи ќе доведе до укинување на взаемното ембарго. Тој додаде дека ЕУ очекува напредок и по останатите нерешени прашања, како што се телекомуникациите, енергетиката и застапеноста на Косово на регионалните форуми.
XS
SM
MD
LG