Достапни линкови

Турција ги „замрзна“ односите со Израел


Турскиот министер за надворешни работи Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција ја замрзнува трговската и воената соработка со Израел. Овој потег следува по протерувањето на израелскиот амбасадор во Турција кој не сакал да се извини за инцидентот од 2010 година кога турски брод пробал да ја пробиел израелската блокада на Газа, при што загинаа 9 Турци. Заклучокот од извештајот на Oбединетите Нации е дека Израел упoтребил „прекумерна сила“ при инцидентот , а блокадата на Појасот Газа е оцената како легална постапка. Турција најави дека за случајот ќе почне судска постапка во Хаг.
XS
SM
MD
LG