Достапни линкови

Украина ќе ја тужи Русија околу испораката на гас


Украинскиот претседател Виктор Јанукович
Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Украина се подготвува да ја даде Русија на Меѓународен суд за да докаже дека таа не го почитува договорот за испорака на гас. ,,Руската позиција е целосно неприфатлива,“ оцени Јанукович. Според него, основа на испораката треба да биде договорот од 2001 година, а не оној што осум години подоцна го потпишала тогашната премиерка Јулија Тимошенко. Тој додаде дека со овој договор Украина плаќа повисока цена за рускиот гас од Германија.
XS
SM
MD
LG