Достапни линкови

Во Хаг пресуда за Момчило Перишиќ


Момчило Перишиќ
Хашкиот трибунал денеска треба да му изрече пресуда на поранешниот началник на Генералштабот на војската на Југославија Момчило Перишиќ. Тој е обвинет за помагање и поддржување на убиства и прогони на несрпски цивили во Сараево и Сребреница од 1993 до 1995 година. Судењето на генерал Перишиќ кој во 2005 доброволно му се предаде на Трибунало почна три години потоа. Тој се изјасни за невин по сите точки на обвинението.
XS
SM
MD
LG