Достапни линкови

Сирија ги отвори затворите за Црвен крст


Протести во Хомс на 2 септември 2011 година.
Сирија го отвори главниот затвор во Дамаск за екипите на Црвениот крст. Аналитичарите велат дека овој потег може да помогне да се открие судбината на илјадници затворени од почетокот на 5-месечните протести против владеењето на претседателот Башар Ал Асад. До потегот на сириските власти доаѓа откако силите лојални на Ал Асад наводно убиле 10 цивили во земјата во обид да ги задушат протестите.
XS
SM
MD
LG