Достапни линкови

Штрајк во Италија


Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано.
Во Италија е најавен штрајк во знак на протест против буџетските кратења. Вработените во државните железници, автобуси, трамваи и метроа ќе штрајкуваат 8 часа. Владата планира да заштеди 45,5 милијарди евра. Претседателот Џорџо Наполитано предупреди дека ситуацијата е алармантна и повика на итно донесување мерки за штедење.
XS
SM
MD
LG