Достапни линкови

Тирк: Црна Гора, по Хрватска, следна членка на ЕУ


Serbia - President of Slovenia Danilo Tirk in Belgrade, 19Jun2009
Словенечкиот претседател Данило Тирк денеска во Будва изјави дека Црна Гора, по Хрватска, ќе биде следна држава од просторите на поранешна Југославија која ќе стане полноправна членка на ЕУ.Тирк смета дека Црна Гора значително напреднала на патот кон европските интеграции, но дека уште работа има пред неа. Тој додаде дека Црна Гора може да смета на целосна поддршка и помош на Словенија на патот кон ЕУ.
XS
SM
MD
LG