Достапни линкови

Уапсен лидер на Ал Каеда


Pakistan -- Senior Al Qaeda leader Younis al- Mauritani is shown in this undated picture posted on the website of Inter Services Public Relations (ISPR)
Пакистанската служба за безбедност соопшти денеска дека е уапсен еден од лидерите на Ал Каеда Јонус ал Муритани и двајца оперативци на организацијата.Во соопштението е наведено дека ал Муритани бил дел од врвот на Ал Каеда,надлежен за таргетирање на економски цели во САД, ЕУ и Австралија. Тројцата се приведени во преградието на Квета. Во продолжение на соопштението е наведено дека акцијата била планирана и спроведена со помош на американски разузнавачки служби
XS
SM
MD
LG