Достапни линкови

Путин:Јужниот Тек утре ќе биде пуштен пробно


Russia -- Prime Minister Vladimir Putin speaks at a plenary meeting of the United Russia party interregional conference in Cherepovets, 05Sep2011
Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека утре ќе биде пробно пуштена во употреба гасоводната мрежа Јужен Тек.Тој додаде дека изградбата на гасоводната мрежа е готова и дека од утре низ неа ќе поминува технички гас. Јужниот Тек е долг 1 224 километри и од Русија преку Балтичкото море и Германија пренесува гас до Европа. Втората линија од оваа мрежа се уште е во изградба и се очекува да проработи до крајот на 2012 година. Путин изјави дека Јужниот тек ќе фунционира целосно за еден месец.
XS
SM
MD
LG