Достапни линкови

Сирија со куршум ги спречува луѓето да ја напуштат земјата


Сириски деца во кампот за бегалци во турскиот пограничен град во провинцијата Хатај
Активисти за човекови права тврдат дека сириските безбедносни сили денеска извшиле рации во градови во централниот дел на Сирија и во селата кои се наоѓаат во близина на турската граница. Според извештаите неколку луѓе загинале, но информацијата не е потврдена затоа што новинарите од странските медиуми се избркани од земјата. Жителите и локалните активисти велат дека рациите имаат за цел да ги спречат луѓето кои живеат во близина на границата со Турција да побегнат од земјата. Еден човек само што ја поминал границата, бил убиен од снајперист од сириската страна на границата. Во меѓувреме сириските безбедноси сили навлегле со тенкови во вантрешноста на градовите Хомс и Хама.
XS
SM
MD
LG