Достапни линкови

Иранската Револуционерна гарда убила 22 курдски бунтовници


Логото на Партијата за слободен Курдистан.
Иранската Револуционерна Гарда, според државната телевизија, убила 22 бунтовници на Партијата за Слободен Курдистан при новата офанзива на северо-западната граница со Ирак.
Извештајот не може да биде потврден од независни извори.
Офанзивата која почна во петокот ке трае се додека бунтовниците не бидат елиминирани, соопшти иранската гарда. Партијата за Слободен Курдистан е слична организација на Курдистанската Работничка Партија која делува во Турција.
XS
SM
MD
LG