Достапни линкови

Собраниска кавга за слободата на медиумите


Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за состојбата со медиумите, што на предлог на опозицијата почна во петокот.
За дискусија беа пријавени уште дваесетина пратеници. Во текот на дебатата, опозицијата обвини за уништување на професионалното новинарство и затворање на критички настроените медиумски куќи. Пратениците од парламентарното мнозинство одговорија дека целта на опозицијата е да создаде впечаток дека во Македонија нема слобода на медиумите.
XS
SM
MD
LG