Достапни линкови

Започнува судењето на екс францускиот претседател Ширак


Поранешниот француски претседател Жак Ширак
Судењето на поранешниот француски претседател Жак Ширак ќе започне денеска во Париз. Ширак кој беше претседател од 1995 година до 2007 е обвинет за корупција, односно злоупотреба на јавните фондови и за нарушување на довербата со формирањето на лажни работни места наводно со цел да се финансира Конзервативната партија на Ширак, кога тој бил градоначалник на Париз.
Ако биде осуден Ширак се соочува со казна затвор од 10 години и парична казна од 150 илјади евра.
XS
SM
MD
LG