Достапни линкови

Германската коалиција поразена во родниот крај на Меркел


Германската канцеларка Ангела Меркел
Коалицијата на германската канцеларка Ангела Меркел претрпе пораз на изборите во нејзиниот роден крај во Мекленбург во западна Померанија. Централно десничарската коалција на Христијански демократи на Меркел заедно со Слободните демократи добија само 26 проценти од гласовите за влез во Парламентот.
Централно левичарските социјал демократи, која е водечката опозициона партија во коалицијата на Меркел освои речиси 36 насто од гласовите. Опозициската зелена партија пак 8 насто и за прв пат ќе биде присутна во сите 16 регионални Парламенти во земјата.
XS
SM
MD
LG