Достапни линкови

Арапската Лига ќе испрати претставник во Сирија


Генералниот секретар на Арапската Лига Набил ал Араби денеска во Каиро изјави дека можеби ќе ја посети Сирија оваа недела поради загриженоста на арапскиот свет за насилството во земјата. Тој додаде дека ќе разговара со сириските власти. Арапските министри за надворешни работи минатата недела побараат од Дамаск да стави крај на крвопролевањата, пред да биде доцна и да спроведат реформи.
Според Обединетите Нации во Сирија до сега загинале над 2200 луѓе во неколкумесечните протести против режимот а сирискиот претседател Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG