Достапни линкови

Невреме во Луизијана, прогласена вонредна состојба


Ураганот Катрина во Луизијана 2005-та година
Американската држава Луизијана е повторно на удар на невреме. Тропската Бура Ли стигна до брегот на Луизијана која со себе донесе ветрови со брзина од 85 километри на час. Гувернерот Боби Хиднал прогласил вонредна сосотојба поради стравувањa од поплави. Американските медиуми јавуваат дека се очекува бурата да помине и низ Њу Орлеанс, градот кој пред 6 години беше опустошен од ураганот Катрина.
XS
SM
MD
LG