Достапни линкови

Самит на Неврзните по пола век пак во Белград


Моамер Гадафи, еден од гостите на Самитот на Неврзаните во Белград 1989 година
Самитот на Неврзаните по повод 50 години од своето постење, повторно ќе се оддржи во Белград. Во наредниве два дена Белград ќе биде домаќин на 105 делегации од светот кој ќе присуствуваат на Самитот. Првиот Самит на Неврзаните е одржан во Белград во 1961 година на кој тогаш присусутвувале шефови на 25 земји. Југославија како еден од основачите на движењето на Неврзаните била домаќин на конфренцијата која се оддржала во 1989 година.
XS
SM
MD
LG