Достапни линкови

Израел нема да и се извини на Турција


Израелскиот премиер Бенџмин Нетанјаху изјави денеска дека државата нема потреба да се извини за нападот врз турската флота која се обиде да ја пробие израелската блокада на Појасот Газа носејќи хуманитарна помош. Тој додаде Израел само ги бранел националните безбедносни интереси. Турција бара од Израел да се извини и да ја укине блокадата на Газа. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу изјави дека случајот со блокадата ќе го отвори пред судот во Хаг.
XS
SM
MD
LG