Достапни линкови

Ахмадинеџад во посета на Таџикистан


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ќе пристиге во дводневна посета на Таџикистан на покана од неговиот колега Емомали Рахмон. Иранскиот амбасадор во Таџикистан соопшти дека Ахмадинеџад ќе биде придружуван од министрите за здравство, надворешни работи и енергетски сектор. Тие ќе присуствуват на стартувањето на иранскиот проект - хидроелектричната централа. Се очекува Таџикистан да ги преземе сопственичките права и приходите од фабриката за десетина години. На средбите двајцата претседатели ќе разговараат за неколку економски проекти.
XS
SM
MD
LG