Достапни линкови

Бунтовниците пред портите на либискиот град Бани Валид


Бунтовничките сили во Либија тврдат дека се подготвени да го нападнат градот Бани Валид, едeн од последните упоришта на подржувачите на Моамер Гадафи. НАТО силите подржани од Националниот Преоден совет соопштија дека се подготвени да влезат во градот доколку лојалистите на Гадафи не се предадат наскоро. Потпаролот на Гадафи Муса Ибархим за новинската агенција Ројтерс изјави дека не верува оти БАни Валид ќе се предаде затоа што доминантното население како дел од племнската заедница Варфала се уште се лојални на Гадафи. Силите на новата превремена влада на Либија соопштија дека напредуваат и во приближувањето до стратегиските места во родниот град на Гадафи,Ситре и Сабха.
XS
SM
MD
LG