Достапни линкови

ЕУ е загрижена за случувањата во Белорусија и Украина


Прес конференцијата на Кетрин Ештон пред почетокот на состанокот
Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон денеска изјави дека ЕУ е загрижена за неодамнешното апсење на украинската премиерка Јулија Тимошенко и за политичката ситуација во која се наоѓа Украина. Таа додаде дека тоа и го соопштила на Украина и дека Унијата сака да ги продолжи преговорите со Киев за реформите кои треба да се направат во земјата.
Во врска со втората тема на денешниот неформален состанок во Полска на министрите за надворешни работи од ЕУ, Белорусија, Ештон изјави дека ЕУ не го сменила ставот и дека очекува сите политички затвореници да се ослободат. На денешниот сосотанок , покрај 27 те земји членки на унијата , присутни се и министри од земјите кандидати за членство во Унијата.
XS
SM
MD
LG