Достапни линкови

Пост-советските лидери слават 20 години меѓусебна соработка


Самитот во Таџикистан
Лидерите од 8 поранешни советски земји денеска ќе одбележат 20 години од соработката меѓу нив по осамостојувањето. Тие денеска во таџикистанскиот град Душнабе потпишаа документ во кој се повикува на мирни разрешување на конфликтите меѓу земјите членки на блокот Независни држави и за создавање на зона за слободна трговија меѓу нив. Од друга страна делегациите на Ерманија и Азербејџан разменија негативни забелешки за состојбите во Нагорно Карабах и белорускиот претседател Александар Лукашенко кој не присуствување на состанокот.
XS
SM
MD
LG