Достапни линкови

ЕУ дискутира за состојбите во Украина и Белорусија


Еврокомесарот Кетрин Ештон и домаќинот на самитот полскиот министер за надворешни работи
Европските министри за надворешни работи денеска на состанок во Полска разговараат за односите со Украина и Белорусија. Во центар на темите за кои дикутираат е дали неодамнешното апсеање на поранешнната украинска премиерка Јулија Тимошенко ќе ги одложи разговорите со Киев за слободна трговија со ЕУ и склучување на договорот за стабилизација и асоцијација. На состанокот се дебатира и за политиката кон Белорусија, во однос на режимот на претседателот Александар Лукашенко и начинот на кој се третираат дисидентите. Со состанокот на 27 –те европски министри претседава еврокомесарот Кетрин Ештон а поканети се и преставници од земјите- кандидатки за членство во ЕУ ,Турција, Исланд, Хрватска, Црна Гора и Македонија.
XS
SM
MD
LG