Достапни линкови

Бан Ки Мун бара Турција и Израел да ги „средат“ односите


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара од Турција и Израел да ги подобрат односите со цел да му помогнат на Блиско – источниот мировен процес.
Изјавата на Бан доаѓа откако вчера Турција го протера израелскиот амбасадор од Анкара и ја суспендира воената соработка со еврејската држава.
Имено вчера ОН го објавија извештајот за смрта на 9 турци при израелскиот напад на флотата која во Мај 2010 пловеше кон Газа. Израел изрази жалење на човечките загуби, но одби да се извини како што бара Турција.
XS
SM
MD
LG